TüRKIYE, ALTı üRüNüN üRETIMINDE DüNYA LIDERI

Türkiye; fındık, kiraz, incir, kayısı, ayva ve keçiboynuzu üretiminde dünyada ilk sırada yer alıyor. Bakan Yumaklı; fındık, kayısı, incir, üzüm kurusu ve ayvada ise dünyada ihracat birincisi olduğumuzu söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye'nin fındık, kiraz, incir, kayısı, ayva ve keçiboynuzu üretiminde dünya birincisi olduğunu, fındık, kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm ve ayva ürünlerinde ise dünya ihracatında birinci sırada yer aldığını açıkladı. Yumaklı, Bağımsız Antalya Milletvekili Aykut Kaya'nın temel tarım ürünlerinin üretiminin yetersiz olduğu iddiasına ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı. Bakan Yumaklı, Türkiye'nin 23,9 milyon hektar işlenen tarım alanı varlığı ile 85 milyonu aşan ülke nüfusu ve 50 milyona yaklaşan turistin gıda ihtiyacının karşılanmasının yanında ihracatta da bulunarak, tarımsal hasılada Avrupa'nın birinci tarım ülkesi olma özelliğini devam ettirdiğini belirtti.

ÜRETİM % 39.5 ARTTI

Son 3 yılda, şeker pancarı, mısır, ayçiçeği, soya, pamuk, kuru soğan, kuru fasulye, yulaf, zeytin, elma, kiraz, armut, incir, Antep fıstığı, mandarin, limon, şeftali, muz, çilek, nar, erik, ceviz, ayva, badem, kivi, Trabzon hurması, domates, biber ve lahana üretimlerinde tüm zamanların üretim rekoru kırıldığını aktaran Yumaklı, 'Ülkemizde uygulanan politikaların sonucunda, birim alandan elde edilen verimlilikte önemli artışlar sağlanmış ve toplam bitkisel üretim miktarımız artmıştır. 2002'de 98 milyon ton olan bitkisel üretim miktarı, 2023'te yüzde 39,5 artarak 136,9 milyon tona yükselmiştir' dedi.

DÜNYADA BİRİNCİ

Yumaklı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre Türkiye'nin dünya bitkisel ürünler üretiminde 12'nci, sebze üretiminde 4'üncü ve meyve üretiminde dünyada 6'ncı sırada olduğunu söyledi.

İHRACAT 31 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ

Yumaklı, Türkiye'nin tarım sektöründe yurtiçi ihtiyacı karşıladığına, tarım ve gıda ürünleri dış ticaretinde de net ihracatçı olduğuna işaret ederek, '2002'de 3.8 milyar dolar olan tarım ve gıda ürünleri ihracatımız 2023'te 31 milyar dolara yükselmiş ve 2023'te 6.9 milyar dolar dış ticaret fazlası verilmiştir' bilgilerini paylaştı. Çiftçilere bitkisel üretim desteklemeleri verildiğini aktaran Yumaklı, 'Son iki yılda 4.7 milyon dekar alan tarımsal üretime kazandırılmış, nadas alanları 2.45 milyon dekar azaltılmış, tarla bitkileri ekiliş alanı 6.49 milyon dekar artırılmıştır' ifadelerini kullandı.

DESTEK 2024'TE 91.55 MİLYAR LİRA

Yumaklı, üretimin geliştirilmesi ve mera alanlarının ıslah edilmesi amacıyla 12 ayrı proje yürütüldüğünü vurguladı. Türkiye'de bitkisel üretimi artırmak, verim ve kaliteyi yükseltmek, sürdürülebilirliği sağlamak, alternatif tarımın geliştirilmesine yönelik olarak çiftçilere destekleme ödemesi yapıldığını bildiren Yumaklı, bu kapsamda tarımsal desteklerin 2024'te 91,55 milyar lira olacağını belirtti.

2024-06-11T05:05:40Z dg43tfdfdgfd